Безплатна доставка за поръчки над 200 евро в България
LG - OLED телевизор
LG OLED evo AI G62LW
Серията G от 2026 г., създадена за стена, в четири диагонала: 55, 65, 77 и 83 инча.
Накратко120 Hz нативно, VRR до 165 Hzalpha 11 AI 4K Gen3Gallery Design, без луфт до стената
Серията G е върхът на OLED гамата на LG, а буквата W в G62LW казва какъв телевизор е това: версията за стенен монтаж. OLED evo панелът с Hyper Radiant Color Tech се задвижва от процесора alpha 11 AI 4K Gen3, с двоен AI двигател за образ и звук. Това е един и същ набор технологии и в четирите диагонала: между 55 и 83 инча се променят размерите, стандартът VESA и енергийният клас, но не и качеството на образа.
Какво точно означава наставката LW. Не е пазарен код и не е цветови вариант. В официалното име на продукта LG изрично изписва „Wall mount version“ и това си личи в начина, по който е построен телевизорът: профилът остава между 24,3 и 28 мм в цялата гама, а Gallery Design го държи плътно до стената, без луфта, в който обикновено се събират кабели и прах. Това е практическата разлика спрямо C6, който е замислен преди всичко да стои на стойка, с удебелена електроника в долната част на гърба. Ако телевизорът и без това отива на стената, G62LW е серията, направена за това; ако остане на скрин, плащате за дизайн, който не виждате. LG коректно отбелязва, че крайният резултат зависи от условията на монтаж и че може да остане съвсем малък луфт.
Второто нещо, което си струва да се каже отначало: гамата е еднаква там, където има значение, и различна там, където засяга портфейла и стената. Образът, процесорът, HDR форматите, звукът от 60 W на 4.2 канала, четирите HDMI порта и webOS 26 са идентични и в четирите диагонала. Различават се три неща, всичките разгледани по-долу: стандартът VESA за окачване, енергийният клас в SDR и, естествено, размерите и теглата.
Образ: какво означават 120 Hz нативно и VRR 165 Hz
Панелът има нативна честота на опресняване 120 Hz и следва променлива честота до 165 Hz, когато източникът я подава. Разликата е важна: 165 Hz не е нативната стойност на панела, а горната граница на VRR диапазона, точно както LG я отпечатва в собствената си таблица със спецификации. Върху това стоят Dolby Vision, HDR10 и HLG, Dynamic Tone Mapping Ultra и Pixel Dimming. За яркостта LG твърди пикова стойност до 3,9 пъти по-висока чрез Brightness Booster Ultra - относително твърдение на производителя, а не измерване в нитове.
Над панела работят AI Picture Pro и AI мащабирането на процесора alpha 11 4K, с девет режима на образа и автоматична калибрация. За филми FILMMAKER MODE запазва кадровата честота и кадрирането, замислени от режисьора, а вариантът Ambient настройва образа според светлината в стаята при моделите със сензор за осветеност. Сертификатът Reflection Free Premium покрива точно сценария, за който е създадена серията G: голям телевизор, монтиран на стената на дневна с прозорци, който трябва да държи черното черно и през деня, не само вечер със спуснати завеси.
120 Hzнативна стойност на панела
165 Hzгорна граница на VRR
60 Wзвук 4.2 канала
4пълноценни HDMI порта
Игри и звук, без компромис с входовете
И четирите HDMI порта пренасят 4K при 120 Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS и QFT, така че няма единствен добър куплунг, за който конзолата, компютърът и саундбарът да се борят. Налице са съвместимост с NVIDIA G-SYNC и AMD FreeSync, режим HGiG и Game Optimizer, както и Dolby Vision за игри при 4K 120 Hz. Собственият звук е система с 4.2 канала и 60 W, с Dolby Atmos и виртуален up-mix 11.1.2; със съвместим саундбар на LG, WOW Orchestra ги свири заедно.
Едно уточнение от честност: 11.1.2 е виртуален up-mix, а не брой високоговорители. Физически системата е 4.2, с високоговорители, насочени надолу, а alpha 11 AI Sound Pro възстановява останалите канали. За обикновена дневна е достатъчно добра, за да не ви прати по магазините през първата седмица; за сериозна система WOW Orchestra е решаващият аргумент, защото собствените високоговорители на телевизора остават активни заедно със саундбара, вместо да бъдат заглушени.
Останалата свързаност е също толкова пълна: три USB 2.0 порта, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, Ethernet, оптичен изход SPDIF, слот CI, два RF входа и Simplink. Уточнение: LG не отпечатва етикета „HDMI 2.1“ в собствената си таблица, а изброява възможностите - и ние ги възпроизвеждаме така, както са публикувани.
webOS 26 и осемте години, които никой не изписва
Платформата е webOS 26, с включено дистанционно AI Magic MR26GB и отделен бутон за AI функциите. AI Hub събира персонализацията на едно място, а телевизорът се свързва с Apple AirPlay, Google Cast, Apple Home, Google Home и Matter устройства през приложението ThinQ. За сигурността на платформата отговаря LG Shield.
Частта, която заслужава да се прочете два пъти, обаче е друга. Телевизор в този ценови клас не се сменя на всеки три години и истинският въпрос не е колко е умен сега, а колко дълго остава поддържан. LG поема ангажимент за актуализации на защитата до 31 декември 2030 г., а декларацията в европейския регистър EPREL отива по-далеч и изброява три отделни ангажимента, всеки от по осем години от изтеглянето от пазара: наличност на софтуерни и фърмуерни актуализации, наличност на резервни части и минимална гарантирана продуктова поддръжка. Те са вписани в публичен регистър на Европейския съюз, за всеки диагонал поотделно, а не обещани на презентационен слайд - и за разлика от почти всяко друго число в спецификацията на телевизор, са точно видът информация, който никой на този пазар не поставя на продуктовата страница. Резервните части имат значение особено при OLED с такъв размер, където намеса по панела след пет или шест години зависи именно от това дали частта още съществува.
Уточнение: LG Румъния комуникира отделно „5 години“ обновяване webOS Re:New. Това е различен показател от поддръжката на защитата и от декларацията в EPREL, затова не ги смесваме.
Галерия
Гамата има една завършваща обработка; променя се само диагоналът: 55, 65, 77 и 83 инча.
Какво се променя от един диагонал към друг
Три неща се различават между четирите модела и трите се решават преди поръчката, не след нея. Всичко останало - панел, процесор, HDR формати, портове, звук, тунер, webOS - е идентично.
Стенната скоба не е универсална в гамата. При 55 инча закрепването е VESA 300 x 200 мм. При 65 и 77 инча - VESA 300 x 300 мм. При 83 инча се преминава към VESA 400 x 400 мм. Това е най-честият източник на неприятни изненади: скоба, купена за по-малкия диагонал, просто не пасва, а при серия, замислена за стена, това не е подробност. Проверете успоредно и теглото без стойка, защото то решава дали стената ще издържи монтажа: 16,8 кг при 55 инча, 22 кг при 65, 33 кг при 77 и 37,2 кг при 83. На гипсокартон последните два почти винаги изискват монтаж в носещата конструкция.
Енергийният клас в SDR не е един и същ в цялата гама, като тук изненадата е в добра посока. Моделите от 55, 65 и 77 инча са клас E. Моделът от 83 инча, най-големият, е клас D - тоест най-големият телевизор в гамата има най-добрия клас на ефективност, защото европейският етикет отнася потреблението към площта на екрана, а не в абсолютна стойност. В HDR и четирите са клас G.
Размерите и теглата са третата ос. Без стойка ширината нараства от 1222 мм при 55 инча на 1441 мм при 65, 1712 мм при 77 и 1847 мм при 83 - близо два метра стена в горния край. Дебелината остава забележително постоянна: 27,2 мм при 55 инча, 24,3 мм при 65, 24,8 мм при 77 и 28 мм при 83. С монтирана стойка дълбочината на основата е 263 мм при 55 и 65 инча и 321 мм при 77 и 83 инча, а при 55 и 65 стойката е регулируема по височина в две позиции.
55"
VESA 300 x 200 мм · клас SDR E · 16,8 кг без стойка · 1222 x 703 x 27,2 мм · 64 kWh/1000h в SDR
65"
VESA 300 x 300 мм · клас SDR E · 22 кг без стойка · 1441 x 826 x 24,3 мм · 77 kWh/1000h в SDR
77"
VESA 300 x 300 мм · клас SDR E · 33 кг без стойка · 1712 x 982 x 24,8 мм · 93 kWh/1000h в SDR
83"
VESA 400 x 400 мм · клас SDR D · 37,2 кг без стойка · 1847 x 1057 x 28 мм · 98 kWh/1000h в SDR
Стойностите за потребление и енергийните класове идват от официалните фишове EPREL, за всеки диагонал. Регистрационните номера в EPREL са в таблицата със спецификации по-долу.
Често задавани въпроси
Телевизорът нативно ли е 165 Hz?
Не. Панелът е 120 Hz нативно, а 165 Hz е горната граница на VRR диапазона в 4K, както LG посочва в собствената си таблица. Това е реална разлика спрямо обявите, които просто рекламират 165 Hz.
Какво означава наставката LW?
Това е версията за стенен монтаж, която самият LG нарича „Wall mount version“. Gallery Design държи панела плътно до стената, без видим луфт.
Включени ли са стенната скоба и стойката?
Публикуваният от LG списък с аксесоари съдържа само дистанционното AI Magic и захранващия кабел. Потвърждаваме точното съдържание на кутията за пазара в Румъния преди доставка - пишете ни и ще проверим по вашия SKU.
Колко консумира?
Енергийният клас в SDR е E за 55, 65 и 77 инча и D за 83 инча; в HDR и четирите са клас G. Декларираният разход е 64, 77, 93 и 98 kWh/1000h в SDR и 182, 262, 334 и 345 kWh/1000h в HDR.
Колко дълго получава актуализации и резервни части?
LG поема ангажимент за актуализации на защитата до 31 декември 2030 г. Отделно, фишът EPREL за всеки диагонал декларира три ангажимента по осем години от изтеглянето от пазара: софтуерни и фърмуерни актуализации, наличност на резервни части и продуктова поддръжка. На същото място минималната обща гаранция на доставчика е декларирана като 1 година, а LG комуникира отделно 5 години гаранция за панела чрез OLED Care+ - точните условия за пазара в Румъния потвърждаваме с дистрибутора.
Кой диагонал да избера: 65 или 77 инча?
Двата са идентични по образ, процесор, звук и свързаност, а закрепването е същото - VESA 300 x 300 мм и при двата, така че стенната скоба не ви принуждава да преосмисляте избора. Различават се ширината, 1441 мм срещу 1712 мм, теглото без стойка, 22 кг срещу 33 кг, и потреблението в SDR, 77 срещу 93 kWh/1000h. На практика решението е за стената, с която разполагате, и за разстоянието на гледане, а не за качеството на образа: не се отказвате от нищо, ако изберете 65 инча.
Каква стенна скоба ми трябва?
Зависи от диагонала и гамата тук не е еднаква. За 55 инча - VESA 300 x 200 мм. За 65 и 77 инча - VESA 300 x 300 мм. За 83 инча - VESA 400 x 400 мм. Скоба, купена за по-малък диагонал, не пасва на по-голям. Проверете и теглото без стойка - между 16,8 и 37,2 кг - защото то определя какъв вид закрепване изисква стената.
Моделът от 83 инча консумира ли много повече от малките?
Повече, но не пропорционално на разликата в площта. В SDR декларираният разход е 64 kWh/1000h при 55 инча, 77 при 65 инча, 93 при 77 инча и 98 при 83 инча - тоест между най-малкия и най-големия телевизор в гамата разликата е около 53%, при значително по-голяма площ на екрана. В HDR стойностите се качват съответно на 182, 262, 334 и 345 kWh/1000h. Именно затова моделът от 83 инча получава енергиен клас D в SDR, по-добър от E на другите три: европейският етикет отнася потреблението към площта.
Как се четат стойностите за потребление?
Европейският етикет изразява потреблението за 1000 часа работа, тоест приблизително четири часа на ден в продължение на година. Така се сравняват коректно два телевизора: 77 kWh/1000h при 65 инча срещу 98 kWh/1000h при 83 инча, и двете в SDR. HDR съдържанието вдига чувствително числото - 262 и съответно 345 kWh/1000h за същите два диагонала - защото панелът работи при по-висока яркост. В режим на готовност потреблението е под 0,5 W, съответно 2,0 W, ако телевизорът остане свързан към мрежата. Измерената мощност във включен режим е 63,9 W при 55 инча, 77,4 W при 65, 92,7 W при 77 и 98,1 W при 83.
Каква е разликата между G6 и C6?
Наставката LW го казва най-добре: G62LW е версията за стенен монтаж, с постоянен профил и Gallery Design, направена да стои плътно до стената без видим луфт. Серията C е построена преди всичко за стойка. Ако телевизорът отива на стената, серията G е направената за това; ако остане на скрин, част от това, за което плащате, не се вижда.
Работи ли с PlayStation 5 и Xbox Series X?
Да, и на който и да е от четирите HDMI порта, не само на един. И четирите пренасят 4K при 120 Hz, VRR, ALLM, QMS и QFT, а HDMI 2 добавя eARC за саундбар или ресивър. За конзоли меродавната граница остава 4K при 120 Hz; 165 Hz е горната граница на VRR диапазона и на практика се достига от компютър. Налице са съвместимост с NVIDIA G-SYNC, AMD FreeSync Premium, режим HGiG и Game Optimizer с Game Dashboard, както и Dolby Vision за игри при 4K 120 Hz.
Стойността 0,1 ms означава ли нисък input lag?
Не, и това е често срещано объркване в обявите на пазара. Тази стойност описва времето за реакция на пиксела, тоест скоростта, с която пикселът преминава от едно състояние в друго - характеристика на OLED панела. Input lag е нещо съвсем друго: забавянето между командата от контролера и това, което се вижда на екрана, което зависи от обработката в телевизора и от използвания режим на образа. За ниска латентност значение имат ALLM и Game Optimizer, а не времето за реакция на пиксела.
Може ли да се окачи на гипсокартон?
Зависи от диагонала и от структурата на стената. При 55 инча 16,8 кг без стойка обикновено се управляват с подходящи дюбели за гипсокартон. При 65 инча 22 кг вече изискват предпазливост. При 77 и 83 инча съответно 33 и 37,2 кг почти винаги изискват закрепване в металната конструкция или в зидарията, а не в гипсокартонената плоскост. Точно това проверяваме заедно преди доставка, защото при серия, построена за стена, монтажът не е по избор.
Пълни спецификации
ОБРАЗ
Налични диагонали
55" / 138,8 cm, 65" / 163,9 cm, 77" / 194,7 cm, 83" / 209,6 cm
Технология на панела
4K OLED evo с Hyper Radiant Color Tech
Резолюция
4K Ultra HD, 3840 x 2160
Честота на опресняване
120 Hz нативно; VRR до 165 Hz в 4K
HDR формати
Dolby Vision, HDR10, HLG
Процесор
alpha 11 AI 4K Gen3 с двоен AI двигател
ИГРИ
VRR и диапазон
Да, до 165 Hz
ALLM
Да
G-SYNC
Съвместим с NVIDIA G-SYNC
FreeSync
Съвместим с AMD FreeSync Premium
HGiG
Да
Game Optimizer
Да, с Game Dashboard
Dolby Vision за игри
Да, при 4K 120 Hz
ЗВУК
Мощност и канали
60 W, 4.2 канала
Dolby Atmos
Да
WOW Orchestra
Да, със съвместим саундбар на LG (продава се отделно)
AI Sound
alpha 11 AI Sound Pro, виртуален up-mix 11.1.2
SMART
Операционна система
webOS 26
Актуализации
Актуализации на защитата до 31 декември 2030 г.; EPREL декларира 8 години наличност на софтуер и фърмуер
Декларирана дълготрайност (EPREL)
8 години софтуерни и фърмуерни актуализации; 8 години наличност на резервни части; 8 години продуктова поддръжка - всички от изтеглянето от пазара
HDMI
4 порта, с 4K 120 Hz, eARC (HDMI 2), VRR, ALLM, QMS и QFT
USB / Wi-Fi / Bluetooth / Ethernet
3 x USB 2.0; Wi-Fi 6E; Bluetooth 5.3; 1 x Ethernet
Други връзки
1 x оптичен SPDIF, 1 x CI слот, 2 x RF антена/кабел, Simplink (HDMI CEC)
Тунер
DVB-T2 наземен, DVB-C кабелен, DVB-S2 сателитен; и аналогово приемане
ФИЗИЧЕСКИ
Размери без стойка (Ш x В x Д)
55": 1222 x 703 x 27,2 mm; 65": 1441 x 826 x 24,3 mm; 77": 1712 x 982 x 24,8 mm; 83": 1847 x 1057 x 28 mm
Размери със стойка (Ш x В x Д)
55": 1222 x 742/787 x 263 mm; 65": 1441 x 865/910 x 263 mm; 77": 1712 x 1039 x 321 mm; 83": 1847 x 1115 x 321 mm